16 ноември 2010. ИНТЕРФАКС
Известният православен сектовед, глава на Експертния съвет при Министерството на юстицията на РФ проф. Александър Дворкин не е бил допуснат на конференция за религиозната свобода в Русия, проведена в понеделник (15.11.10) в зданието на Европарламента.
„От страна на организаторите бяха предприети особени усилия да попречат на професор Дворкин достъпа на конференцията“, – заяви пред кореспондента на „Интерфакс-Религия“ свещеник Андрей Елисеев, секретар на представителството на Московския патриархат при европейските международни организации.
Изразено е възмущение от факта, че „организаторите на срещи, ратуващи за регистрация на всички религиозни организации в Русия, отказват регистрация и диалог в самото място, където принципите на плурализма са главни „.
По думите на отец Андрей, конференцията е посветена на „прилагането на закона за екстремизма срещу религиозните малцинства“. Според него е обърнато внимание главно на нарушаване на вероизповедните права на групи като „Свидетели на Йехова“ и сциентолози. Често е споменаван в негативен контекст Федералният руски списък с екстремистка литература.
На свой ред и.д. представител на Московския патриархат при европейските международни организации протойерей Антоний Илин в беседата с кореспондента на агентството подчертава, че „даденият вопиющ пример за дискриминация“ е просто „планирана акция на сектантското лоби“ в Европарламента.
„По погрешка организаторите на мероприятието са изпратили на адреса на представителството своя вътрешна преписка, – разказа отец Антоний. – В нея направо се говори, че представителите на Московския патриархат са нежелани гости, а професор Дворкин се именува като шпионин на РПЦ в държавните структури, побъркан „антисектантски“ активист и главен враг на религиозните малцинства“. На този фон е интересен и фактът, че при оформяне на неговия пропуск „неочаквано се „поврежда“ компютър и така сектантите и техните покровители се лишават от своя главен опонент“.
По мнението на отец Антоний, „това е системен проблем, създаване на“черни списъци“ на лица, чието влизане в сградата на Европарламента вече може да застраши „европейските ценности“. Европарламентът не трябва да се лишава от „едно от малкото си достоинства – да бъде свободна арена за дискусии“, особено по религиозните въпроси. „Всички усилия на традиционните конфесии са значително по-малко успешни от дейността на сектантското лоби „, – убеден е отец Антоний.
http://www.interfax-religion.ru/?act=news&div=38244